Wysypka – jak z nią walczyć i zapobiegać?

Wysypka znana jest każdemu. Może być objawem uczulenia, choroby, niezdrowego trybu życia, a także wynikiem po dalekiej podróży, najczęściej egzotycznej. Objawia się ona zmianami skórnymi w różnych częściach ciała. Często może być dokuczliwa i swędząca. Jakie są sposoby na wysypkę, po czym poznać czy jest ona groźna czy nie i jak jej się szybko można pozbyć? Zaraz to sprawdzimy.

wysypka 300x257 Wysypka – jak z nią walczyć i zapobiegać? Wysypka i domowe sposoby

Wysypka może być spowodowana różnymi czynnikami. Mimo często swojego niepozornego wyglądu, nie należy jej nigdy bagatelizować. Jeśli utrzymuje się na skórze kilka dni trzeba jak najszybciej udać się do lekarza na konsultację. A jeśli swędzi albo boli już od początku to powinno udać się do lekarza od razu. Wysypka może być przyczyną alergii, podrażnienia, ale również zakażenia wirusowego czy bakteryjnego. Warto poznać kilka domowych sposobów, by choć na trochę załagodzić swędzenie skóry i zaczerwienienia.

  • Posmarowanie wysypki cienką warstwą oliwy albo olejku z drzewa herbacianego
  • Stosować można kosmetyki z aloesem i witaminą E, które łagodzą ból
  • Posypać wysypkę proszkiem do pieczenia lub skrobią kukurydzianą
  • Kąpiel w wodzie z dodatkiem płatków owsianych
  • Przemycie obrzęku rumiankowym kompresem albo ziołowymi herbatami lub miętą

Wysypka często jest spowodowana uczuleniem na kosmetyki. Jeśli zobaczymy u siebie taką przypadłość najlepiej będzie zastosowanie zwykłych kosmetyków, opartych na szarym mydle i kosmetykach naturalnych. Ważne jest też, aby dostarczać organizmowi witamin – często bowiem wysypka powodowana jest ich brakiem, głównie witaminy C i E.

Bardzo ważne jest, w zwalczaniu wysypki, aby skóra miała dopływ do świeżego powietrza – w miejscach, gdzie ona powstała nie należy nakładać bandaży ani zaklejać. Unikać wtedy trzeba również Słońca.

578
4/5 ( 80% )
based on 2 ratings
Thanks!
An error occurred!
Tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published.